Výsadba

Všeobecne platí, že čím je sadenica Paulownia väčšia, tým väčší a hlbší by mal byť otvor, do ktorého sadíme – priemer od 40cm a viac, hĺbka od 30cm a viac. Možno použiť vrták nebo iné vhodné náradie alebo mechanizáciu.

Odobranú alebo už pripravenú zeminu zmiešanú s perlitom, Terracottom a hnojivom (kravský hnoj, NPK) nasypeme na dno, čím sa vytvorí mäkká podložka. Vršok koreňového balu by mal byť iba ľahko pod úrovňou zeme. Zasypeme zeminou, utlačíme a ihneď po vysadení vykonáme výdatnú zálievku. Tak aby zemina okolo koreňov zosadla a nikde nezostali vzduchové kapsy.

Mäkká podložka a okolný mäkký substrát bohatý na živiny vedie k rýchlemu rastu mladých koreňov. Paulownia potrebuje veľa svetla a nemá rada vysoké hladiny podzemnej vody. Pokiaľ je strom vysadený na veternejšom mieste, je dobré stromček priviazať ku kolu špeciálnou stromčekovou páskou.

Voda má veľký význam pre kvalitnú výsadbu v prvom roku rastu. Potom už je koreňový systém natoľko silný, že nie je potreba aplikovať zálievku (pokiaľ nenastane dlhšie obdobie sucha). Jeden mladý strom môže spotrebovať 5 – 10 litrov vody. 1x týždne (podľa lokality a zeminy), pri prihnojováni vhodným hnojivom môže spotreba vody klesnúť, pokiaľ hnojivo viaže vodu. Strom je odolný proti suchu, akonáhle je jeho koreňový systém hlboko v zemi. Výsadbu sadeníc možno vykonávať takmer kedykoľvek vo vegetačnom období, ale platí, že čím skôr tým lepšie. Možno vysádzať rôzne spony 2 х 0,5, 1,8 x 0,7, 1 х 1 m, 3 х 3 m, 4 х 3 m, 4 x 4 a iné podľa druhu sponu (radové, krížové, šachovnice).Údržba a pestovanie Koreňová konkurencia burín vedie k spomaleniu rastu, preto je nutné burinu obmedzovať čo najskôr po výsadbe a často aj v 2. roku. Najúčinnejšou metódou je kombinácia chemickej a mechanickej kontroly burín. Pokiaľ nie je pozemok oplotený, je dobré použiť pachové ohradníky alebo omaz proti okusu (Hukinol, Hagopur, Morsuvin alebo iné). Pre svoj bohatý obsah bielkovín, dusíku a živín sú listy Paulownie vyhľadávané zverou.

Ďalšie fotky tu

O Paulownii           Využitie            Výsadba           Ekonomika           Kontakt

Copyright 2014